جمعه 24 مرداد 1399

  فراخوان بيست و سومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان

  مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و همکاری اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ها، به منظور رقابت در عرصه خلاقیت های هنری، ارتقای سطح تخصصی هنرجویان و با هدف شناسايي، تربيت و معرفی جوانان متعهد با توجه به مؤلفه شايستگي و ارتباط هنری هنرمندان جوان سراسر کشور، با حضور استادان با سابقه دانشگاهی و هنرمندان سرشناس، در رشته های مختلف هنرهای تجسمی، بيست و سومین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان را از تاریخ 14 تا 17 شهریور ماه 1395 در شهرستان سنندج، برگزار می نماید. 

   

  شورای سیاستگذاری:

  رئیس شورا: مجید ملانوروزی

  اعضای شورا: محمدعلی بنی اسدی، صداقت جباری، فرهاد سلیمانی، عبدالرحیم سیاهکارزاده، رضوان صادق زاده، بهمن عبدی و احمد وکیلی

  دبير جشنواره: رضوان صادق زاده

  دبیر اجرایی: عبدالرحیم سیاهکارزاده


  رشته های هنری جشنواره:

  ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، حجم (آهن، گچ، گل و سفال)، خوشنویسی (نستعلیق)، طراحی، عکاسی، کاریکاتور(کارتون، چهره)، نقاشی و نگارگری(نگارگری، گل و مرغ، تذهیب)

  برگزاری این دوره، بر اساس پیش بینی ستاد برگزاری، شامل دو مرحله 1. ثبت نام هنرمندان در سایت 2. اجرای کارگاهی پذیرفته شدگان در زمان برگزاری جشنواره می باشد.

   

  مقررات و شرایط ثبت نام:

  انتظار مي رود اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ها، کلیه اعضاء انجمن هنرهای تجسمی، هنرجویان هنرستان های هنرهای تجسمی، آموزشگاه های آزاد، دانشکده های هنر و عموم هنرجویان علاقمند، از طریق رسانه های گروهی، به ویژه سايت
   www.yafestival.ir و رسانه های استانی از آخرين اخبار جشنواره و کم و کیف برگزاری جشنواره سراسری کشور مطلع شده و حائزين شرايط را جهت شركت در جشنواره ترغيب نمايند.

  1- متولدین از تاریخ یک فروردین 1371 تا تاریخ بیست و نهم اسفند 1380 ، حائز شرایط سنی شرکت در جشنواره خواهند بود.

  2- كليه داوطلبين در مرحله ثبت نام می بایست تصویر کارت ملی یا صفحه اول شناسنامه خود را به همراه آثار در سایت، ثبت نمایند.

  3- هر متقاضي مي تواند حداكثر 5 اثر خود را فقط در یکی از رشته های یاد شده جشنواره از طريق سايت ارسال نمايد. موضوع آثار، در مرحله ثبت نام و ارسال آثار به سایت، آزاد می باشد.

  4- الزاماً كليه داوطلبين و هنرجویان متقاضی تا 18 مرداد 1395 از طريق ارسال اينترنتي نمونه آثار و ثبت نام در سايت www.yafestival.ir در مرحله انتخابي شركت خواهند كرد. بدیهی است افرادی که ثبت نام ننموده اند از حضور در جشنواره محروم خواهند بود.

  5- ستاد جشنواره از ادامه حضور شركت كنندگاني كه به قوانين و دستورالعمل هاي ابلاغي عمل ننمايند، جلوگيري خواهد كرد.

  6- کلیه گروه های هنری انتخاب شده لازم است به گونه ای سازماندهی شوند که راس تاريخ مقرر، خود را به ستاد جشنواره واقع در شهرستان سنندج، معرفی نمایند.

  7- ستاد جشنواره تعهدی در قبال حضور قبل از موعد و یا بعد از جشنواره نسبت به گروه ها و افراد خارج از فهرست مقرر نخواهد داشت.

  8- در صورت به حد نصاب نرسیدن ثبت نام هنرمندان در هر یک از رشته ها و یا گرایش های مندرج در فراخوان، دبیر جشنواره می تواند نسبت به حذف آن در  طول برگزاری جشنواره اقدام نماید.

   

  مقررات اجرای کارگاه:

  این جشنواره فرصت مناسبی برای طرح مباحث نوین و ارائه مبادله تجربیات جدید در باب هنرهای تجسمی به وجود خواهد آورد. هنرجویان شرکت کننده در طول جشنواره در کارگاه های تخصصی به صورت رقابتی شرکت نموده و در پایان، نفرات برگزیده توسط هیأت داوران معرفی می شوند. با توجه به ماهيت رقابتي جشنواره، تم يا موضوعات پیشنهادی جشنواره همزمان با شروع كارگاه ها و متناسب با رشته هاي مختلف از طريق دبير هنري و استادان مربوطه اعلان خواهد شد.

  1- پذیرفته شدگان می بایست همراه با اصل كارت ملي و یا شناسنامه، در جشنواره حاضر شوند.

  2- هنرمندان بر اساس فهرست نهايي اعلام شده، در كارگاه ها شرکت کرده و به هيچ وجه اجازه جایگزینی و جابجايي در ساير رشته هاي جشنواره را نخواهند داشت.

  3- حضور همراه برای هیچ یک از داوطلبان اعم از زن یا مرد، پذیرفته نخواهد شد.

  4- مخارج ایاب و ذهاب بر عهده هنرمندان و یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های اعزام کننده بوده و ستاد جشنواره در این ارتباط هیچ هزینه ای را تقبل نمی کند.

  5- داوطلب در طول مدت شرکت در جشنواره کاملاً در اختیار برنامه های ستاد جشنواره بوده و بنابر این امکان دیدارهای خصوصی و یا پرداخت به برنامه های شخصی وجود نخواهد داشت، هم چنین در طول این مدت گروه های اعزامی و میهمانان ستاد ملزم به هماهنگی کامل با برنامه های اعلام شده هستند.

  6- كارگاه آزمون هنرمندان شرکت کننده طی برنامه عملی برای کلیه رشته ها در 2 روز کامل در فضاهاي پیش بینی شده برگزار و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

  7- کلیه آثار خلق شده در اختیار دبیرخانه قرار خواهد گرفت و دبیرخانه مجاز به بهره برداری از آثار خلق شده خواهد بود و در صورت لزوم در مراكز استاني به نمايش گذاشته خواهد شد.

  8- داوطلبین شرکت کننده در جشنواره به همراه کلیه ابزار کار و لوازم ضروری کارگاهی خود، در برنامه سنجش خلاقیت و تولید اثر هنری شرکت خواهند کرد. هنرجویان رشته های گرافیک، تصویرسازی و کاریکاتور، چنانچه با کامپیوتر خلق اثر می نمایند، همراه داشتن لپ تاپ شخصی ضروری می باشد.

  9- ستاد جشنواره نسبت به تهیه و در اختیار قرار دادن لوازم مورد نیاز هنرمندان مدعو در حد مقدورات اقدام خواهد نمود. (توضیح: بوم نقاشی به ابعاد 90*90 و 80*100 ، مقوای رشته نگارگری به ابعاد 35*25 و 50*40  و مقادیر محدودی مواد مورد نیاز کارگاه حجم و سفال در محل کارگاه توزیع خواهد شد.)

  10- تصمیم گیری در موارد پیش بینی نشده برحسب موضوع، به عهده دبیر هنری جشنواره خواهد بود.

  11- ستاد جشنواره انتظار دارد همه شرکت کنندگان برابر موازین و شئونات اسلامی متعارف رفتار نموده و مقررات جشنواره را به طور دقیق مراعات نمایند. در صورت عدم رعايت مقررات، جشنواره مجاز به عدم پذیرش افراد و تاديه خسارات خواهد بود.

   

  جوایز:

  در هر رشته، به 3 نفر برتر (بدون رتبه بندی) مبلغ 20 میلیون ریال و لوح افتخار اهدا خواهد شد. به کلیه شرکت کنندگان در جشنواره، گواهی شرکت نیز اعطا خواهد شد.

   

  گاهشمار جشنواره:

  1- اعلام فراخوان، شروع ثبت نام و ارسال آثار از طریق سایت: یک شنبه 30 خرداد 1395

  2- آخرین مهلت ثبت نام در سایت: حداکثر تا ساعت 24 دوشنبه 18 مرداد ... تا ساعت 11 سه شنبه 19 مرداد تمدید شد ...

  3- داوری آثار ارسالی و انتخاب راه یافتگان نهایی به جشنواره: از روز شنبه 23 مرداد تا سه شنبه 26 مرداد

  4- اعلام اسامی پذیرفته شدگان: چهارشنبه 27 مرداد

  5- حضور پذیرفته شدگان در محل جشنواره: یکشنبه 14 شهریور

  6- افتتاحیه جشنواره: یکشنبه 14 شهریور (ساعت 17)

  7- شروع و پایان کارگاه ها: از ساعت 9 صبح دوشنبه 15 شهریور تا ساعت 18 سه شنبه 16 شهریور

  8- اختتامیه جشنواره: چهارشنبه 17 شهریور (ساعت 17)

   

  آدرس و شماره تماس دبیرخانه جشنواره:

  آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، روبه روی پارک لاله، کوچه شهید صدوقی، پلاک 17

  کد پستی: 1418693541                                

  تلفن و دورنگار: 66946910  -  66946911  

  پایگاه الکترونیکی: www.yafestival.ir